I all förändring uppstår mellanrum – mellan det gamla och det nya, mellan beslut och handling, mellan teknikens möjligheter och människors vardag.
I den regionala utvecklingspolitiken uppstår mellanrum. I väntan på valresultat, på beslut inom sammanhållningspolitiken och SVESAM utredningens betänkande. I mellanrummet spirar det nya, viljan får kraft, idéer växer och människor möts. Här råder också tvekan, med steg som inte tas och mod som sviker.
Hjärtligt välkommen till Reglabs 15:e årskonferens 2026, för att utveckla kunskap och dela erfarenheter om mellanrummen – där lärande, innovation och handlingskraft uppstår! Bland inspiratörerna finns bland andra Emma Engdahl, Göteborgs universitet, som bidrar med tankar om det mänskliga. Hon gör det utifrån sin personliga jakt på svar från olika tänkare inom filosofin, sociologin och psykologin samt i relation till världens skeenden i stort och smått. Vi möter också Carl Heath från RISE som utifrån sin forskning pratar om AI, demokrati och samhällsutveckling, och om att leda och organisera förnyelse och transformation.
Från mellanrum till rörelse – hänger du med?
Vi ses i Cirkeln, Sveavägen 41, i Stockholm 11–12 mars.
