Mötet 3 maj – upptakten

Forum för klusterutveckling 3 maj. Moderator: Lars Christensen, Region Värmland.

 

Tillväxtverkets klusterprogram var värd för det första mötet för Reglabs nätverk Forum för Klusterutveckling.

–  Ska vi behålla vårt försprång inom klusterområdet, är det dags för nya tag och nya idéer, inledde dagens moderator, Lars Christensen, Region Värmland. Vi har tidigare skapat en rörelse inom klusterutveckling som fört oss fram till en position där vi på många är sett ledande i världen.

Ett 30-tal personer deltog i diskussionen om att utforma en agenda för kommande träffar i nätverket. Deltagarna representerade en rik provkarta på kompetens och erfarenhet –  från klusterinitiativ, regionala staber och nationella program.

Lars-Gunnar Larsson från Vinnväxt-programmet, Vinnova, erbjöd Klusterforum att använda resultat och erfarenheter från ett antal utvecklingsprojekt. Cecilia Johansson, också från Vinnova, berättade om EU-arbete inom ”Crossnational Cluster Collaboration” och Ewa Andersson, Tillväxtverket, inbjöd också till dialog om det nya nationella Klusterprogrammet.

 

Läs hela dokumentationen från mötet Dokumentation Forum för Klusterutveckling 3 maj

Skriven av Administratör Reglab 2011-12-28 15:43
admin

Om författaren Administratör Reglab

0 kommentarer

Lägg till kommentar